Mjera 1.1.2

Unapređenje kapaciteta za održivo korištenje rudnih bogatstava i šuma

Održivo korištenje prirodnih resursa nameće se kao prioritet imajući u vidu potrebe sadašnjih i budućih generacija, u smislu smjernica i ciljeva postavljenih Federalnom strategijom zaštite okoliša. USK raspolaže značajnim rudnim bogatstvima (mangan, mrki ugalj, gips, glina, krečnjak, kvarcni pijeskak, dolomit i drugi). Takođe, postoje i značajni šumski resursi čije se vrijednosti manifestuju kroz ekološke, socijalne i ekonomske funkcije. Kao dobro od opšteg interesa, šume uživaju posebnu brigu i koriste se pod uslovima i na način koji su propisani Zakonom o šumama.

Održivo upravljanje rudnim resursima i šumama istovremeno je i pretpostavka za dugoročno obezbjeđenje sirovina za prerađivačku industriju. U skladu s tim, okvirna područja djelovanja za unapređenje kapaciteta za održivo korištenje rudnih bogatstava i šuma uključuju:

  • izradu dugoročnog plana eksploatacije rudnih resursa USK; 

  • davanje koncesija za eksploataciju rudnih nalazišta i njihovo stavljanje u funkciju;

  • pravovremenu izradu šumsko-privredne osnove za svako šumsko privredno područje (donosi se posebno za državne šume, a posebno za privatne šume u granicama grada/općine), uz sertifikaciju šuma (FSC, PEFC) i pošumljavanje;

  • održivo gazdovanje i korištenje šuma i sporednih šumskih proizvoda prema dugoročnim planovima (šumsko - privredne osnove).

Ova mjera je poveziva sa Mjerom 3.1.1. Zaštita prirodnog nasljeđa i biodiverziteta, tla, šuma, izvorišta i voda, biljnih i životinjskih vrsta u okviru Strateškog cilja 3: Održivo upravljanje okolišem, prirodnim i infrastrukturnim resursima.

Indikatori

Izvor

Polazne

vrijednosti

(2019)

Ciljne

vrijednosti

(2023)

Broj koncesionara koji se bave eksploatacijom mineralnih sirovina (osim eksploatacije dolomita).

Ministarstvo privrede

12

15

Procenat šuma USK za koje je pripremljena šumsko - privredna osnova.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK

55%

65%