Mjera 1.1.1

Unapređenje kapaciteta za održivo korištenje poljoprivrednog zemljišta i povezivanje s prerađivačkim kapacitetima.

Održivo upravljanje poljoprivrednim zemljištem predstavlja osnov za dugoročno obezbjeđenje sirovina za prehrambenu industriju, kao i za prehrambenu sigurnost stanovništva. Doprinosi stabilnosti i kvalitetu domaće proizvodnje u uslovima sve većih rizika na globalnom tržištu hrane. 

Specifičan karakter poljoprivredne proizvodnje, koji se ogleda u njenoj visokoj zavisnosti od obima i kvaliteta ograničenih prirodnih resursa, nalaže da vlasti svojim autoritetom kreiraju uslove koji će doprinijeti očuvanju njihove vitalnosti za naredne generacije. Neophodnost reakcije na klimatske promjene, zaštita poljoprivrednog zemljišta od trajne promjene namjene, smanjenje emisije gasova staklene bašte, zaštita biodiverziteta i tipičnih ruralnih pejzaža, racionalno korištenje vodnih resursa, oranica, livada, šuma i drugih prirodnih potencijala ruralnih sredina, zahtijeva definisanje pristupa i podrške koja uvažava multifunkcionalnost poljoprivrede.

Okvirna područja djelovanja u cilju unapređenja kapaciteta za održivo korištenje poljoprivrednog zemljišta i povezivanje s prerađivačkim kapacitetima uključuju:

  • stimulisanje registracije poljoprivrednih djelatnosti, uključujući i porodična poljoprivredna gazdinstva;

  • obezbjeđenje sredstava za finansiranje održivih poljoprivrednih projekata i projekata koji imaju u fokusu razvoj ruralnih područja; 

  • povezivanje poljoprivrednih proizvođača s otkupljivačima i prerađivačkim kapacitetima.

Indikatori

Izvor

Polazne

vrijednosti

(2019)

Ciljne

vrijednosti

(2025)

Broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava u USK.

Registar poljoprivrednih gazdinstava USK

11,917

14,900 (+25%)

Procenat uređenih zemljišnih knjiga usklađenih sa katastrom i terenom.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK

0%

40%